Usługi PPOŻ

Według przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 109, poz. 719)

§ 3

  1. Urządzenie przeciwpożarowe oraz gaśnice przenośne, zwane dalej „gaśnicami”, powinny być poddawane przeglądom technicznym i czynnościom konserwacyjnym, zgodnie z zasadami i w sposób określony w Polskich Normach dotyczących urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic, w dokumentacji techniczno – ruchowej oraz instrukcjach obsługi opracowanych przez ich producentów.
  2. przegląd techniczny i czynności konserwacyjne powinny być przeprowadzone w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej jednak niż raz do roku.

Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany m.in. zapewnić konserwację oraz naprawy urządzeń przeciwpożarowych i gaśnic w sposób gwarantujący ich sprawne i niezawodne funkcjonowanie.  Zobowiązany jest również do montażu podręcznego sprzętu gaśniczego i oznakowania dróg, przejść i wyjść ewakuacyjnych. Ważne jest, aby te miejsca były widoczne co ułatwi sprawną ewakuacje osób z budynku.

Przegląd to okresowe sprawdzenie stanu technicznego gaśnic i agregatów gaśniczych, mające na celu stwierdzenie ich sprawności technicznej, zapewniającej właściwe działanie w chwili użycia. Naprawa, to czynności warsztatowe, których celem jest przywrócenie funkcji użytkowej jednostce podręcznego sprzętu gaśniczego. W ramach naprawy przeprowadza się: demontaż i montaż sprzętu, wymianę środka gaśniczego, czyszczenie, rewizję zbiornika i badanie wytrzymałościowe zbiornika oraz znakowanie sprzętu. Po zakończeniu przeglądu gaśnica zostanie oznaczona kontrolką przeglądu firmy BAJA.

  1. Obiekty muszą być wyposażone w gaśnice, spełniające wymagania Polskich Norm dotyczących gaśnic.
  2. Rodzaj gaśnic powinien być dostosowany do gaszenia tych grup pożarów, które mogą wystąpić w obiekcie:

     1) A – materiałów stałych, zwykle pochodzenia organicznego, których normalne spalanie zachodzi z tworzeniem żarzących się węgli;

     2) B – cieczy i materiałów stałych topiących się;

     3) C – gazów;

     4) D – metali;

     5) F – tłuszczów i olejów w urządzeniach kuchennych.

  1. Jedna jednostka masy środka gaśniczego 2 kg (lub 3 dm3) zawartego w gaśnicach przypada, z wyjątkiem przypadków określonych w przepisach szczególnych:

     1) na każde 100 m2 powierzchni strefy pożarowej w budynku, niechronionej stałym urządzeniem gaśniczym:
          a) zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL I, ZL II, ZL III lub ZL V,
          b) produkcyjnej i magazynowej o gęstości obciążenia ogniowego ponad 500 MJ/m2,
          c) zawierającej pomieszczenie zagrożone wybuchem;

     2) na każde 300 m2 powierzchni strefy pożarowej niewymienionej w pkt 1, z wyjątkiem zakwalifikowanej do kategorii zagrożenia ludzi ZL IV.

  1. Wyposażenie w gaśnice magazynów, w których są składowane butle z gazem płynnym, oraz stacji paliw płynnych określa rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.
  2. Miejsce omłotów, niezależnie od wymaganych gaśnic, musi być wyposażone w pojemnik z wodą o objętości co najmniej 200 dm3, przygotowany do wykorzystania w celach gaśniczych z użyciem wiadra lub w inny równorzędny sposób.

Hydranty to urządzenia umieszczone na sieci wodociągowej wewnętrznej lub zewnętrznej. Służą do poboru wody, celem gaszenia pożarów.

Rozróżniamy hydranty wewnętrzne i zewnętrzne

Wykonujemy przeglądy hydrantów polegających na:

– ocenie stanu technicznego i funkcjonowania poszczególnych podzespołów hydrantu,

– dokonanie pomiaru wydajności poboru wody i ciśnienia na wylocie prądownicy,

– oznakowanie hydrantu po przeglądzie kontrolką.

Węże stanowiące wyposażenie hydrantów wewnętrznych powinny być raz na 5 lat poddawane próbie ciśnieniowej na maksymalne ciśnienie robocze 1,2 MPa zgodnie z Polską Normą w zakresie konserwacji hydrantów wewnętrznych.

Uwaga: zgodnie z zaleceniami producentów próby ciśnieniowe węży hydrantowych wykonujemy przy użyciu wody pod wymaganym ciśnieniem. 

W przypadku prób ciśnieniowych węży parcianych (płasko składanych W52) węże hydrantowe po przeprowadzonej próbie są suszone mechanicznie. W przypadku stwierdzenia nieszczelności, uszkodzeń mechanicznych wąż wymieniany jest na nowy.

Nasza firma wykonuje próby ciśnieniowe przy użyciu specjalistycznego sprzętu pomiarowego

certyfikowanego przez firmę BIATECH. Przenośna pompa ręczna PPR-1 i PPR-2 oraz suszarka do węży.

Po zakończeniu prac wystawiany jest „protokół próby ciśnieniowej węży hydrantowych” będący potwierdzeniem dla właściciela obiektu, firm ubezpieczeniowych oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Po zakończonych badaniach wystawiamy stosowną dokumentację podpisaną przez uprawnionych specjalistów. 

Na każdym badanym wężu zostaje wytłoczona „kontrolka” potwierdzająca wykonanie w/w czynności.

Drzwiami przeciwpożarowymi nazywamy specjalne, samoczynnie zamykane po wywołaniu alarmu przeciwpożarowego drzwi, których zadaniem jest powstrzymanie rozprzestrzenienie się ognia przez założony dla ich konstrukcji, określonych w minutach czasu. Podstawowa cechą, jaką powinny się charakteryzować drzwi przeciwpożarowe, jest zachowanie ich pełnej sprawności technicznej a wiec szczelności i izolacyjności ogniowej (EI).

Oddymianie grawitacyjne to, obok systemów nadciśnieniowych i wentylacji wyciągowo-nawiewnej, jeden z systemów wykorzystywany do odprowadzania ciepła, gazów i dymów pożarowych podczas pożaru. Przepisy wymagają, aby samoczynne urządzenia oddymiające uruchamiane za pomocą systemu wykrywania dymu oraz rozwiązania zapewniające usuwanie dymu z pomieszczeń i dróg ewakuacyjnych.

Przeglądy techniczne i czynności konserwacyjne powinny być prowadzone w okresach ustalonych przez producenta, nie rzadziej niż raz w roku.

PRZEGLĄDY SYSTEMÓW DETEKCJI GAZÓW WYBUCHOWYCH System detekcji gazów wybuchowych w pomieszczeniach zagrożonych wybuchem np. kotłowni, magazynie, akumulatorni, pomieszczeniach produkcyjnych, ma za zadanie wczesne wykrycie przekraczającego stężenia gazu i uruchomienie współdziałającego systemu np. wentylacji mechanicznej lub odcięcie dopływu gazu do pieców maszyn zasilanych gazem, aby wyeliminować ryzyko wybuchu. Sprawny system detekcji powinien również poinformować użytkownika o zaistniałym zagrożeniu za pomocą odpowiednich sygnalizatorów- akustyczny świetlny. Najpopularniejszym systemem detekcji gazów wybuchowych jest system oparty na produktach marki GAZEX. Nasz zespół świadczy usługę projektowania, instalacji oraz wykonuje przegląd i konserwacje systemów detekcji gazów. Posiadamy odpowiednie uprawnienia, wiedzę i doświadczenie z tego zakresu. Przegląd systemu detekcji gazów wykonujemy dwu etapowo, pierwszy polega na sprawdzeniu stanu urządzeń, podłączenia, konfiguracji urządzeń mechanicznych i sterujących takich jak centrale detekcji, detektory, sygnalizatory, zawory odcinające, wentylatory w celu sprawdzenia całego systemu. W następnym kroku sprawdzana jest praca samych detektorów poprzez podanie gazu wzorcowego o określonym stężeniu, właściwym dla danego detektora. W przypadku stwierdzenia awarii lub okresu użytkowania sensora, wymiana na sensor skalibrowany o tych samych progach wybuchowości. Po wykonanej usłudze sporządzany jest protokół i przekazywany właścicielowi systemu.